ვაზისუბნის მამულის ისტორია
ვაზისუბნის მამულის ისტორია 1891 წლიდან იწყება — როდესაც ქართველმა არისტოკრატმა და მეღვინეობის ერთ-ერთმა პიონერმა, სულხან ჭავჭავაძემ, აქ იშვიათი ვაზის ჯიშები გააშენა. სწორედ მის სახელს უკავშირდება ქართული მეღვინეობის განვითარება და რეგიონის კულტურულ-საგანმანათლებლო სივრცის ჩამოყალიბება.
დროთა განმავლობაში მამული სხვადასხვა ფუნქციით გამოიყენებოდა და თანდათან დაკარგა პირვანდელი იდენტობა. 2013 წელს, საერთო იდეის გარშემო გაერთიანებულმა გუნდმა ვაზისუბნის მამულის აღდგენის მნიშვნელოვანი ეტაპი წამოიწყო — მიზანი იყო პირვანდელი იერსახის დაბრუნება და საუკუნოვანი ისტორიის ღირსეული გაგრძელება.
გაშენდა ვენახები, რესტავრირდა 140-წლიანი მარანი და მე-19 საუკუნის სასახლე, რომელიც დღეს ბუტიკ-სასტუმროსა და რესტორანს აერთიანებს.
ასევე განახლდა უნიკალური ბაღი, სადაც ხარობს ასწლოვანი ხეები და იშვიათი მცენარეები. დღეს ვაზისუბნის მამული ის ადგილია, სადაც მეღვინეობის ტრადიცია, კახური სამზარეულო და განტვირთვის შესაძლებლობა ჰარმონიულად ერთიანდება.